meat on plate

Ciemne piwo – przewodnik po różnych odmianach
Ciemne piwo to jedne z najpopularniejszych typów piwa na świecie. Charakteryzuje się ono ciemniejszym kolorem i słodowym smakiem, który wynika z używanych do produkcji ciemnych słodów. Istnieje wiele różnych odmian ciemnego piwa, od lekkich i orzeźwiających, aż po ciężkie i mocne. W tym przewodniku przedstawimy najpopularniejsze rodzaje ciemnego piwa.

Ales piwa
Ales to jedne z najstarszych rodzajów piwa. Charakteryzują się one wysoką fermentacją i silnym, orzeźwiającym smakiem. Wśród piw ciemnych wyróżnić można piwa w stylu porter i stout. Porter to ciemne, mocno słodowe piwo, którego korzenie sięgają XVIII wieku. Stout natomiast to piwo o jeszcze ciemniejszym kolorze i mocniejszym, palonym smaku.

Piwa lagrowe
Lagrowe to najpopularniejszy na świecie styl piwa. Charakteryzują się one niską fermentacją i chłodnym procesem warzenia. Wśród ciemnych piw lagrowych można wyróżnić piwo Munich Dunkel i Schwarzbier. Munich Dunkel to ciemne, słodowe piwo, pochodzące z południowych Niemiec. Schwarzbier natomiast to piwo o ciemnym kolorze, które zostało wyprodukowane po raz pierwszy w niemieckim mieście Thuringia.

Piwa belgijskie
Belgijskie piwa ciemne zawsze cieszyły się dużym uznaniem wśród miłośników piwa. Wśród nich wyróżnić można piwo Dubbel, Tripel i Quadrupel. Dubbel to mocne, ciemne piwo o typowym smaku drożdży belgijskich. Tripel to piwo o złocistym kolorze, natomiast Quadrupel to najcięższe i najmocniejsze piwo w tym stylu.

Piwa kajenne
Kajenne to rodzaj ciemnego piwa, który pochodzi z Belgii. Charakteryzują się one wysoką zawartością słodu i lekkim, ale ostrym smakiem chmielu. Wśród ciemnych piw kajennych można wyróżnić piwo Flemish Oud Bruin i Flanders Red Ale.

Podsumowanie
Ciemne piwa są jednymi z najpopularniejszych piw na świecie. Istnieje wiele różnych odmian ciemnych piw, od lekkich porterów i stoutów, po ciężkie i mocne belgijskie QUADRUPLE i kajenne piwa. Jak widać, każdy miłośnik piwa znajdzie coś dla siebie wśród wielu różnych odmian ciemnych piw.