Z trudnością się obecnie obejść bez dodatku wiedzy na temat piw. Polska produkcja piwna odróżnia się bogactwem stylów, co warto poznać. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie rodzaje piw można znaleźć na polskim rynku i jak one się od siebie różnią.
1. Piwa jasne
Piwa jasne to w Polsce najszerzej dostępny rodzaj piwa. Chmielone są delikatnie, dzięki czemu są łatwiejsze w odbiorze niż inne style. Przykłady jasnych piw to pils, lager, czy też pilzner.
2. Piwa ciemne
Ciemne piwa to już bardziej wymagający styl, jednak ze względu na swój wyrazisty smak i kolor cieszą się popularnością wśród koneserów piwa. Mogą być również podzielone na kolejne podkategorie, takie jak koźlaki, portery, czy też stout.
3. Piwa pszeniczne
Piwa pszeniczne zyskują coraz większą popularność w Polsce. Charakteryzują się ono wprost proporcjonalną ilością pszenicy w piwie. Mogą mieć nieco słodki smak i stosunkowo małą ilość chmielu. Przykłady piw pszenicznych to hefeweizen, biały koźlak, czy też belgijskie witbier.
4. Piwa mocne
Piwa mocne różnią się od standardowych piw wyższą zawartością alkoholu. Najczęściej można spotkać piwa o zawartości alkoholu powyżej 6%. Większość z nich to piwa ciemne lub też pszeniczne.
5. Piwa rzemieślnicze
Piwa rzemieślnicze to ręcznie produkowane piwa charakteryzujące się bardzo wyrazistym smakiem i aromatem. Ich produkcja często opiera się na lokalnych tradycjach i sekretach przekazywanych z pokolenia na pokolenie. W Polsce jest sporo małych browarów, które specjalizują się w produkcji piw rzemieślniczych. Wśród nich należy wymienić Kormorana, Brokreację czy PINTĘ.
Omawiając różnorodność stylów piwnych w polskiej produkcji, warto wspomnieć, że to tylko namiastka różnorodności kultury piwne. W Polsce browarnictwo rozwija się bardzo dynamicznie i co jakiś czas pojawiają się nowe, ciekawe propozycje. To zachęca do odkrywania nowych smaków i stylów piwnych.