Piwo należy do niskoprocentowych trunków alkoholowych, dlatego większość osób jest zdania, że po jego wypiciu nie potrzeba zbyt dużo czasu, aby z powrotem dojść do siebie. Czy tak jest w istocie? Ile tak naprawdę trzyma piwo? Ile ma ono procent? Jaka jest dopuszczalna ilość promili we krwi? To tylko część pytań, na które odpowiedzi, postaramy się znaleźć w tym artykule.

Jazda samochodem a piwo

Ile trzyma piwo?

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie w sposób konkretny, gdyż tak naprawdę nie da się oszacować dokładnego czasu, który powie nam, ile będzie nas trzymało piwo. Możliwe jest natomiast wyliczenie przybliżonego czasu, który w jakimś stopniu będzie w stanie nam odpowiedzieć, ile czasu potrzebujemy, aby móc usiąść za kierownicą samochodu. Można ów czas wyliczyć poprzez określenie kilku czynników takich jak:

  • ilość wypitego piwa,
  • wartość procentowa owego alkoholu,
  • czas, w którym trunek został spożyty,

Istotne dla określenia tego, ile będzie trzymało piwo, jest również to, czy zostało ono spożyte na pusty żołądek, czy też nie.

Co wpływa na to, ile piwo trzyma się we krwi?

Na to, jak długo jesteśmy pijani, wpływ ma cały szereg różnych czynników. Wiek, płeć, wzrost czy waga to tylko część z nich. Na to, jak długo piwo utrzymuje się we krwi, wpływ mają również m.in.: nasza kondycja fizyczna i psychiczna, a także nasz poziom zmęczenia. Nie bez znaczenia jest również to, czy przyjmujemy leki. To wszystko sprawia, że w zależności od dnia, nasz organizm może w trochę innym tempie „dochodzić” do siebie po spożyciu alkoholu. Jednakże trzeba pamiętać, że oznacza to jedynie, że różne procesy metaboliczne, poziom zmęczenia itd. może być jednego dnia inny, a drugiego dnia jeszcze inny. Nie świadczy to o tym, że w naszym organizmie mamy mniej promili niż poprzednio. To, rzecz jasna oczywiste, że wypicie alkoholu o większej zawartości procentowej, automatycznie spowoduje, że w naszym organizmie będzie więcej promili alkoholu we krwi. Dlatego lepiej jest nie wsiadać za kółko, kierując się jedynie swoim dobrym samopoczuciem. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ile się wypiło oraz o ilości procentowej spożytego alkoholu. W przeciwnym razie można się mocno zdziwić, gdy nagle policja zatrzyma nas do kontroli i przeprowadzi badanie alkomatem.

Ile procent ma piwo?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, piwo zalicza się do trunków niskoprocentowych. Oznacza to, że piwo posiada niską zawartość etanolu. Jednakże na rynku jest możliwych do kupienia wiele różnych piw, które różnią się od siebie m.in.: zawartością alkoholu. Można wyodrębnić następujące rodzaje piwa:

  • piwa bezalkoholowe – ich zawartość etanolu wynosi 0%.
  • piwa lekkie i pełne – posiadają zawartość etanolu na poziomie od 2% do 6%.
  • piwa mocne – w ich przypadku zawartość alkoholu jest na poziomie 10%.
  • piwa bardzo mocne – ich zawartość etanolu przekracza 30%.

Możliwe jest stosunkowo łatwe wyliczenie jednostek alkoholowych w konkretnym trunku. Można je wykonać poprzez sprawdzenie stężenia danego alkoholu. Warto wiedzieć o tym, że standardowa jednostka alkoholowa wynosi 10 g bądź 12,5 ml czystego alkoholu etylowego. Znając pojemność piwa oraz jego wartość procentową, można przeprowadzić mnożenie tych dwóch wartości, dzięki czemu będziemy w stanie dowiedzieć się, ile czasu potrzebujemy na to, aby znów być w 100% trzeźwym. Przykładowo piwo, które ma 500 ml oraz 6% alkoholu posiada prawie 3 pełne jednostki alkoholowe.

Ile trzyma jedno piwo?

To, ile trzyma jedno piwo, zależy od kilku czynników. Po pierwsze od tego, czy zostało ono spożyte na pusty żołądek, czy też po posiłku bądź w jego trakcie. W przypadku spożycia piwa na pusty żołądek szczyt stężenia alkoholu w organizmie osoby pijącej następuje w przeciągu 30-45 minut. Natomiast wypicie alkoholu na pełny żołądek lub w trakcie posiłku sprawia, że ów szczyt zostaje opóźniony i nadejdzie dopiero po upływie 1,5-3 godzin. Zdecydowanie wolniej przebiega natomiast sam proces znikania alkoholu z organizmu. To, po jakim czasie to się stanie, zależy m.in.: od ilości i wartości procentowej danego piwa, czasu, jaki upłynął od jego spożycia oraz od wieku, płci, wzrostu, wagi, poziomu zmęczenia itd. Można założyć, że przeciętny człowiek po wypiciu piwa z zawartością 10 g czystego alkoholu potrzebuje ok. jednej godziny, aby móc go wyeliminować ze swojego organizmu. Mając to na uwadze, można pokusić się o stwierdzenie, że na pozbycie się promili z jednego piwa, przeciętny człowiek potrzebuje ok. 3 godzin. Czas, co oczywiste, będzie się wydłużał, w zależności od tego, ile piw wypijemy. Przydatne narzędzie można znaleźć w internecie, które mogą posłużyć nam do wstępnego oszacowania czasu, który potrzebujemy, aby całkowicie dojść do siebie.

Ile promili po piwie?

Dla niektórych kierowców wypicie jednego piwa nie wyklucza z możliwości jazdy samochodem. Czują się przecież wtedy cały czas dobrze, są w pełni sprawni i nie mają żadnych kłopotów ze wzrokiem i innymi zmysłami. Nie oznacza to jednak, że po wypiciu jednego piwa, poziom promili we krwi równa się zero. Co prawda, stężenie alkoholu we krwi zależy od wielu czynników wspomnianych już wcześniej i każdy człowiek trochę inaczej reaguje na spożywanie alkoholu, ale można śmiało założyć, że standardowa wartość promili we krwi po wypiciu jednego piwa wynosi 0,26. Oznacza to, że dana osoba miałaby 0,13 mg/l w wydychanym powietrzu, co równoznaczne jest z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu alkoholu we krwi w Polsce. Dla niektórych może być to małym zdziwieniem, ale wystarczy wypić dwa półlitrowe piwa, by poziom alkoholu we krwi przekroczył 1 promil.

Jaka jest dopuszczalna ilość promili?

To szczególnie istotna informacja dla wszystkich kierowców. W Polsce dopuszczalny poziom promili we krwi został ustalony na maksymalnie 0,2 promila we krwi, czyli do 0,1 mg/l w wydychanym powietrzu. Przekroczenie tej wartości będzie równoznaczne z popełnieniem wykroczenia lub przestępstwa, w zależności od ilości promili we krwi. O przestępstwie będzie mowa, w sytuacji, gdy alkomat pokaże wartość, przekraczającą 0,25 mg/l w wydychanym powietrzu, co jest równoznaczne z posiadaniem ponad 0,5 promila we krwi. Konsekwencje mogą być niezwykle poważne, jeśli w trakcie kierowania pojazdu, zatrzyma nas policja i przeprowadzi badanie alkomatem, a w naszym organizmie zostanie przekroczone dozwolone stężenie alkoholu.

W przypadku popełnienia przestępstwa grozi nam zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na 3 lata, a także konieczność zapłacenia kwoty 5 tys. zł tytułem świadczenia pieniężnego. Natomiast w przypadku wykroczenia zostaje nam zabrane prawo jazdy na czas 6 miesięcy, a nawet i dłużej. Wystarczy zaledwie wypicie jednego piwa, by policja mogła potraktować to jako wykroczenie. Wypicie dwóch piw może być nawet równoznaczne z popełnieniem przestępstwa. Poza tym kierując pojazdem, posiadając niedozwoloną ilość alkoholu we krwi, stanowimy zagrożenie na drodze dla innych uczestników ruchu, ale również dla siebie i ewentualnie swoich bliskich. Musimy pamiętać o tym, że czas obniżenia alkoholu we krwi jest kwestią indywidualną, która zależy od wielu czynników jak ogólny stan zdrowia i parametry fizyczne. Mając to wszystko na uwadze, warto po wypiciu piwa, zostawić kluczyki w bezpiecznym miejscu, a do domu wrócić komunikacją miejską bądź taksówką.

5/5 - (2 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *