W ostatnim czasie mamy coraz większą modę na dbanie o nasze środowisko. Jedną z najprostszych metod jest oddawanie zwrotnych butelek do sklepów po to, aby zostały one wtórnie wykorzystane. O ile jeszcze parę lat temu praktycznie wszystkie butelki były zwrotne (np. takie po oranżadzie, piwie czy też mleku). Tak teraz nie każda butelka jest zwrotna. Niestety na ten moment znajdziemy większą ilość butelek bezzwrotnych niż zwrotnych. Od czego więc zależy to, czy butelka jest zwrotna i jak taką butelkę rozpoznać?

Butelki zwrotne

Od czego zależy czy butelka jest zwrotna?

Jest to bardzo dobre pytanie na, które ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ na to wpływa wiele czynników. Zacznijmy od tego, że sama obsługa zwrotów butelek jest dość droga w utrzymaniu. Dlatego tylko wielkie koncerny mogą pozwolić sobie na butelki zwrotne, bo je po prostu na to stać. Dodatkowo sama butelka musi zostać zrobiona z mocniejszego szkła, aby mogła nadawać się do ponownego nabicia. Natomiast mniejsze browary czy przedsiębiorstwa bardzo często nie stać na wprowadzenie takiego systemu, gdyż tak jak wspomniałem są to dużo większe koszta. Ich butelki są mniej wytrzymałe i przez to nie nadają się do ponownego napełnienia, bo mogą po prostu tego nie wytrzymać.

Jak rozpoznać czy butelka jest zwrotna?

Odpowiedź na to pytanie jest dość jednoznaczna i prosta. Butelkę tak zwana zwrotną rozpoznać możemy w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że spojrzymy na opakowanie, coraz częściej wszystkie informacje zamieszczone są na etykiecie butelki. Widnieje tam napis butelka zwrotna lub też butelka bezzwrotna. Innym sposobem na rozpoznanie tego, czy butelka jest zwrotna jest spojrzenie na paragon, bo tam też bardzo często jest taka informacja umieszczana. Czasem też się zdarza, że na butelce będzie widniał znaczek z dwoma strzałkami zwróconymi w przeciwnym kierunku. Oznacza to, że butelkę możemy zwrócić bez żadnego problemu. Ostatnią metodą, która jest przeznaczona dla najbardziej leniwych osób jest oczywiście zapytanie sprzedawcy, który udzieli nam odpowiedzi na pytanie i wtedy będziemy mogli bez problemu oddać daną butelkę.

Jakie butelki skupują popularne supermarkety np. Biedronka, Kaufland?

Jeśli chodzi o skupowanie butelek przez większe supermarkety typu Biedronka czy Kaufland to tutaj jest różnie. Supermarkety Biedronka do niedawna nie posiadały w swojej ofercie butelek zwrotnych. Jednak od maja 2022 roku sieć ta wprowadziła swój nowy regulamin, w którym pozwala na skup niektórych butelek. Chodzi tu jedynie o butelki w których znajduje się piwo i to też nie wszystkich. Należą do nich takie marki jak:

  • Piwo Harnaś,
  • Piwo Namysłów Pils,
  • Piwo Warka Classic
  • Piwo Kasztelan Niepasteryzowany.

Za oddanie butelek z powyższych marek w sieci Biedronka otrzymamy 50 gr za sztukę. Jednak nie wiadomo, czy kaucja wypłacana jest w formie rabatu, czy też w formie pieniężnej. Reszta butelek pozostaje bez zmian i jest dalej bezzwrotna, wszystko po to, aby nie musieć podnosić cen produktów.

Natomiast jeśli chodzi o sieć Kaufland, to prowadzą oni skup butelek zwrotnych. Przyjmują każdą butelkę zwrotną, nawet jeśli nie posiadamy paragonu zakupu. Po oddaniu takich butelek nie dostajemy pieniędzy do ręki, a rabat na zakupy w wysokości oddanej kaucji. Możemy wykonać zakupy za tą kwotę albo mieć odjętą sumę od naszych zakupów. Ceny butelek zwrotnych zależą od danego browaru i mogą się różnić 10/15 groszy. Na szczęście zawsze przy biurze obsługi klienta mamy cennik ile kaucji za daną butelkę zwrotną. Warto wiedzieć o tym, że w niektórych sklepach sieci Kaufland pojawiają się już automaty na szklane butelki zwrotne.

Co się dzieje z butelkami zwrotnymi jak już je oddamy?

Po oddaniu butelki zwrotnej do sklepu zaczyna się jej drugie życie. Po uzbieraniu odpowiedniej ilości butelek zwrotnych są one wysyłane do danego browaru. Gdy już tam trafią są one przetrzymywane i czekają na swoją kolei. Następnie są sortowane, tak by nic się nie pomieszało. Kolejnym krokiem jest ich dokładne mycie (przynajmniej dwa razy), by mieć pewność, że na pewno będą czyste i odkażone. Cały proces odbywa się w bardzo wysokich temperaturach, aby mieć 100% pewność, że będą czyste.

Gdy mamy już czyste butelki, trzeba odszukać butelki innych właścicieli niż dany browar, po to, by odesłać je prawowitemu właścicielowi (tak, takie sytuacje zdarzają się bardzo często). Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie czystych butelek pod względem różnego rodzaju defektów i uszkodzeń. Jeśli takie znajdą się na butelce, jest ona z automatu odrzucona (dlatego, że może nie wytrzymać kolejnych etapów).

Gdy mamy pewność, że wszystkie butelki są całe i nie posiadają, żadnych widocznych uszczerbków przechodzą one do kolejnego etapu. Pora na najważniejszy etap, czyli butelki trafiają do rozlewni, gdzie zostają ponownie napełniane i kapslowane. Ostatnim już etatem jest wysyłka gotowego produktu do sprzedaży. Właśnie butelka zwrotna otrzymała swoje drugie życie. Ciekawostką jest to, że jedna butelka zwrotna, nadaje się do użytku maksymalnie 9 razy, o ile po drodze nie przytrafi się żaden defekt.

Jak segregować butelki po piwie? (jeżeli nie są zwrotne)

O ile za butelki zwrotne możemy dostać różnego rodzaju kaucję, tak za butelki bezzwrotne nie otrzymamy tak naprawdę nic. Niestety butelki bezzwrotne traktowane są jak zwykłe śmieci, które należy poddać recyklingowi. Tak, więc aby segregować butelki bezzwrotne po piwie, musimy je po prostu wrzucić do żółtego kontenera, który przeznaczony jest właśnie na szkło. Ewentualnie jeśli jest to plener to wyrzucamy je do śmietnika. Należy pamiętać, że powinny być one opróżnione bez żadnej zawartości i dobrze, jeśli będą umyte. Niestety nasze społeczeństwo do tej pory nie jest przyzwyczajone do segregacji śmieci i wszystko wrzucają do jednego śmietnika, przez co opłaty za śmieci są wyższe. Dlatego, jeśli korzystamy z butelek bezzwrotnych warto uzbierać ich trochę więcej i wyrzucić do przeznaczonego do tego kontenera. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć zbieranie butelek zwrotnych może okazać się bardzo dochodowym przedsięwzięciem. Wystarczy, że uzbieramy sporą ilość i dzięki temu zabiegowi zmniejszymy tym wydatki na nasze zakupy. Jednocześnie zadbamy o nasze środowisku, gdyż butelki nie będą walały się po ulicach. Dlatego tak ważne jest, by segregować śmieci, nawet butelki te, które są bezzwrotne. Dodatkowo coraz więcej sklepów przywraca skup butelek, więc z ich oddawaniem także nie powinno być żadnego problemu.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *